Hore
Fórum » Apple/Mac OS
 

Aperture 3

titinius
2011-02-12 13:04:02+01
Nazdar, mam problem
v Aperture som si vzdy importoval fotky z fotaku ako "new project" a tak sa mi stalo ze mam napriklad projekty:
Futbal X
Futbal Y
Futbal Z

vsetko ako PROJECT

teraz chcem urobit project "Futbal" a do neho vytvorit albumy "X" , "Y" a "Z" . Rozumieme si , nie?

takze si otvorim projekt Futbal X ,
oznacim vsetky fotky,
kliknem pravym klikatkom mysky,
dam "New" -> "Album" , tam sa ma opyta ci ho ma urobit z oznacenych fotiek, odfajknem ze ano
vytvori sa mi novy album kde su spominane fotky,
album premiestnim /drag n drop/ do noveho projektu Futbal

to by vyzeralo vsetko fajn, ale problem je:

povone fotky ostali v projekte Futbal X
a ked tento projekt ako nadbytocny (kedze fotky uz mam v projekte Futbal a v nom v albume X) vymazem, tak sa mi vymazu aj fotky z toho noveho albumu

takze moja otazka, neda sa nejako proste zmenit typ "projekt" na "album" ? ktory by som cely uz hodil do projektu Futbal ?
resp ako to urobit tak aby som povodny projekt Futbal X mohol vymazat a nevymazali sa mi fotky z Albumu X ?

Dakujem krasne !
vsetky fotky su RAWka
 
titinius
2011-03-02 17:38:53+01
?
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-03-02 18:12:16+01
prejdi na LR3
 
jan.zitniak
2011-03-02 20:28:37+01
Vychádza mi to, že tým prenesením albumu do projektu si vytvoril alias na fotografie, nie fyzicky preniesol. Skús tam nájsť možnosť kopírovania do projektu (príp. nájdi fyzicky, kde sa nachádza nový projekt a skopíruj tam foto cez Windows alebo Total Commander)
 
piggee
2011-03-09 15:20:29+01
nevytvaraj to ako album, ale ako projekt. Album je iba vlastne vyberovka z projektu. Ono inac sa toho bat nemusis, nebudes mat 2x tolko dat na disku, in si akurat v databaze priradil dalsie ID, ale odkaz je na povodny zdroj...
 
biopeter
2012-05-01 17:37:42+02
Zdravím vospolok,
nájde sa prosím niekto, kto mi vie poradiť?
Začínam sa "hrať" s Aperture 3 a neviem ako zmenšiť fotku na konkr. max GB, a veľkosť na max pix.
Napr. ak chcem poslať fotku na tento fotoserver.
Prosím ak tu niekto posiela fotky z Aperture a môže mi dať stručný návod, budem vďačný...
Nech žije 1.máj
P.
 
calven
2012-05-01 18:09:19+02
príspevok od: biopeter
Zdravím vospolok,
nájde sa prosím niekto, kto mi vie poradiť?
Začínam sa "hrať" s Aperture 3 a neviem ako zmenšiť fotku na konkr. max GB, a veľkosť na max pix.
Napr. ak chcem poslať fotku na tento fotoserver.
Prosím ak tu niekto posiela fotky z Aperture a môže mi dať stručný návod, budem vďačný...
Nech žije 1.máj
P.
Keď si klikneš v Aperture na fotku pravým tlačidlo, vyberieš Export, potom vyberieš Version (respektíve stlačíš Shift+Cmd+E) dostaneš sa do exportného dialógu, kde sa dá všetko čo potrebuješ nastaviť.
 
biopeter
2012-05-01 21:36:48+02
príspevok od: calven
Keď si klikneš v Aperture na fotku pravým tlačidlo, vyberieš Export, potom vyberieš Version (respektíve stlačíš Shift+Cmd+E) dostaneš sa do exportného dialógu, kde sa dá všetko čo potrebuješ nastaviť.
Ahoj vďaka za odpoveď, ale asi som už skôr narodený, lebo neviem ako ďalej
V exportnom dialogu som už skúšal samostatne, ale... nepodarilo sa mi upraviť ani rozmer fotky v pixeloch ani zmenšiť fotku na požadovaný objem - napr. na ephoto JPEG max. 0,5Mb
Ak by si prosím mohol popísať postup až k odoslaniu fotky mailom - neviem možno to bude veľa..., možno mi to upresní niekto iný...

Aj tak vďaka
P.
 
calven
2012-05-01 21:51:29+02
príspevok od: biopeter
Ahoj vďaka za odpoveď, ale asi som už skôr narodený, lebo neviem ako ďalej
V exportnom dialogu som už skúšal samostatne, ale... nepodarilo sa mi upraviť ani rozmer fotky v pixeloch ani zmenšiť fotku na požadovaný objem - napr. na ephoto JPEG max. 0,5Mb
Ak by si prosím mohol popísať postup až k odoslaniu fotky mailom - neviem možno to bude veľa..., možno mi to upresní niekto iný...

Aj tak vďaka
P.
No, je to dosť jednoduché.
Najskôr mail:
V Aperture si označ fotky, ktoré chceš poslať mailom. Následne si stlač hore ikonku Mail alebo daj alt+E. Otvorí si Ti mailový klient, v ktorom môžeš (teda aspoň v Apple Mail klientovi) priamo meniť veľkosť posielaných fotiek v troch veľkostiach - small 320x240, medium 648x480 alebo large 1280x960. Teda môžeš poslať fotku mailom bez toho, aby fotka opustila Aperture.
Ak chceš fotky exportovať, tak v exportnom dialógu v kolónke Export preset si môžeš vybrať niektorú z preddefinovaných mmožnosti a to jak čo sa týka veľkosti, tak formátu exportovaných fotiek. Ak Ti ani jedna z nich nevyhovuje tak si tam vyber Edit a buď si vytvor svoj vlastný spôsob, alebo si nejaký z ponúkaných zedituj. Máš tam možnosť meniť výstupný formát, kvalitu snímky, jej veľkosť, zmeniť gamu, color profil a ako posledná možnosť je strčiť do fotky watermark.
Ako spraviť fotku do určitého objemu dát - tak toto som nikdy doteraz neriešil a nemám pocit, že Aperture má možnosť, ako mu povedať, aby fotka nemala viac ako napr. 0,5MB. Osobne by som to riešil asi tak, že by som si zvolil rozlíšenie fotky a potom by som laboroval s posuníkom Kvalita fotky, kým by som sa nedostal na potrebný objem dát.
Hádam som pomohol.---
 
Daniel.U
2012-05-01 22:46:06+02
este keby tam bola moznost doostrit pri exporte, tak by zmazali poslednu vec co ma sere oproti LR3
 
calven
2012-05-02 08:10:08+02
príspevok od: Daniel.U
este keby tam bola moznost doostrit pri exporte, tak by zmazali poslednu vec co ma sere oproti LR3
No to hej. Ale mne viac chýbajú profily objektívov ako má LR. Toto by som chcel zasa ja...
 
piggee
2012-05-03 10:57:09+02
príspevok od: calven
No to hej. Ale mne viac chýbajú profily objektívov ako má LR. Toto by som chcel zasa ja...
Hej hej, to tam celkom chyba... snad sa doskame vo verzii 4 ak nejaka bude.. uz by sa patrilo
 
smindo
2012-05-03 12:37:05+02
Jednoznacne naj na export ci uz email,tlac .... je

http://www.ononesoftware.com/products/suite/perfect-resize/?ind

Potom uz len jpg export priamo z Aperture
export version/ jpeg original size

Skus a som si isty na 100% ze budes spokojny.

 
camborne
2012-05-09 15:58:10+02
príspevok od: titinius
Nazdar, mam problem
v Aperture som si vzdy importoval fotky z fotaku ako "new project" a tak sa mi stalo ze mam napriklad projekty:
Futbal X
Futbal Y
Futbal Z

vsetko ako PROJECT

teraz chcem urobit project "Futbal" a do neho vytvorit albumy "X" , "Y" a "Z" . Rozumieme si , nie?

takze si otvorim projekt Futbal X ,
oznacim vsetky fotky,
kliknem pravym klikatkom mysky,
dam "New" -> "Album" , tam sa ma opyta ci ho ma urobit z oznacenych fotiek, odfajknem ze ano
vytvori sa mi novy album kde su spominane fotky,
album premiestnim /drag n drop/ do noveho projektu Futbal

to by vyzeralo vsetko fajn, ale problem je:

povone fotky ostali v projekte Futbal X
a ked tento projekt ako nadbytocny (kedze fotky uz mam v projekte Futbal a v nom v albume X) vymazem, tak sa mi vymazu aj fotky z toho noveho albumu

takze moja otazka, neda sa nejako proste zmenit typ "projekt" na "album" ? ktory by som cely uz hodil do projektu Futbal ?
resp ako to urobit tak aby som povodny projekt Futbal X mohol vymazat a nevymazali sa mi fotky z Albumu X ?

Dakujem krasne !
vsetky fotky su RAWka
urob zložku fudbal a donej prenes projekty. Album služi na ľachšie vyhľadavanie ale fyzicky v ňom fotky niesu
 
cerwik77
2013-01-23 23:37:02+01
Ahojte, zacinam s Aperture (Lightroom prehral v sutazi . No najvacsi problem mi robi pochopit logiku projekty, albumy...Doteraz som mal windows + photoshop + windows explorer .

Takze kde mam problem:
Importujem si fotky (projekt) do aperture. Otvorim raw v aperture, upravim, necham otvorit v externom editore (Photoshop), automaticky sa mi spravi psd, ktore sa prida do projektu medzi fotky. No ja v PS z toho PSD spravim maly jpeg ktory ide na net, ulozim cez PS a mam novu fotku jpegu na disku. No problem je ze sa mi automaticky neprida do projektu v aperture.
Je mozne aby sa tam ulozil ten jpeg, ktory ja vyexportujem z PSD vo photoshope?

Viem ze bude fungovat postup: Otvorit v aperture, upravit v aperture, otvorit v externom photoshope, tam upravit PSD, ulozit, vratit sa do aperture a tam dat export jpegu. No to je hlupe .

Have you any idea? Dakujem
 
WildSammy
2013-01-24 02:02:49+01
príspevok od: cerwik77
Ahojte, zacinam s Aperture (Lightroom prehral v sutazi . No najvacsi problem mi robi pochopit logiku projekty, albumy...Doteraz som mal windows + photoshop + windows explorer .

Takze kde mam problem:
Importujem si fotky (projekt) do aperture. Otvorim raw v aperture, upravim, necham otvorit v externom editore (Photoshop), automaticky sa mi spravi psd, ktore sa prida do projektu medzi fotky. No ja v PS z toho PSD spravim maly jpeg ktory ide na net, ulozim cez PS a mam novu fotku jpegu na disku. No problem je ze sa mi automaticky neprida do projektu v aperture.
Je mozne aby sa tam ulozil ten jpeg, ktory ja vyexportujem z PSD vo photoshope?

Viem ze bude fungovat postup: Otvorit v aperture, upravit v aperture, otvorit v externom photoshope, tam upravit PSD, ulozit, vratit sa do aperture a tam dat export jpegu. No to je hlupe .

Have you any idea? Dakujem
folder zdruzuje projekty a smart albumy zdruzuju fotky vramci projektu... nemam sice vela skusenosti s aperture, ale presiel som nan z lightroomu a myslim, ze to co chces ty sa nejak automatizovat neda.. mozno, cez automatizera? neviem.. proste si ten vytvoreny maly jpeg dodatocne importni do aperture, ked ho tam chces mat, ale napr. ja zdruzujem vramci aperture len rawy.. nevidim vyznam tam mat jpegy, tiffy, psdcka a ine subory..
 
calven
2013-01-24 08:29:38+01
Je celkom pochopiteľné, že sa nenaiportuje do Aperture. Aperture totižto nefunguje na báze prenosu mozgových vĺn a tak nevie, že má niečo naiportovať.
Tak ako píše WildSammy, zrejme by to šlo riešiť automatorom. Jediné neautomatorová možnosť je upravený PS súbor vrátiť do Aperture a z toho urobiť export.
 
cerwik77
2013-01-24 16:08:37+01
jj diky chlapci. Takze ste mi len utvrdili obaja to co som si mysel. A ano, nema zmysel to tam mat, ale chcel som pouzivat aperture aj ako primarny foto browser (preview je slaby), no stale je moznost pouzit Adobe bridge, ale to uz mam potom vela softveru a clovek sa zacina stracat
 
piggee
2013-01-24 16:19:14+01
príspevok od: cerwik77
jj diky chlapci. Takze ste mi len utvrdili obaja to co som si mysel. A ano, nema zmysel to tam mat, ale chcel som pouzivat aperture aj ako primarny foto browser (preview je slaby), no stale je moznost pouzit Adobe bridge, ale to uz mam potom vela softveru a clovek sa zacina stracat
Ty to ani vo Photoshope otvarat nemusis, ked chces spravit male fotky. Staci mu pri exporte povedat, na aku velkost to chces exportovat z Aperture.
Nechapem totiz trochu vyznam mat v aperture naimportovane aj velke aj male fotky toho isteho..
Ja v aperture drzim iba raw a psd. zvysok si jednorazovo na ten ktory ucel exportnem a potom zmazem. Ak by som drzaj v aperture vsetky velkosti, ktore z neho vyplujem, tak moja databaza nema 700 GB, ale asi niekolko tera.
Skus nam popisat, aky efekt chces dosiahnut, mozno ti budem vediet poradit lepsie.
 
cerwik77
2013-01-24 16:28:21+01
Nie ved v podstate ste mi vsetci odpovedali. Ja to vo photoshope neotvaram z dovodu zmensovanie a ale editacie, v aperture raw, v PS uz psd a z toho jpeg.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()