Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Notebook na úpravu fotiek v Lightroom a práca v PS.

Lojzis
2024-04-01 16:18:10+02
Chcel by som sa opýtať a potreboval by som poradiť ohľadom výberu notebooku na úpravu fotiek v LR a v PS. Preferovaný OP : Windows
Značka : Dell, Asus, MSI
RAM : min 16gb
Grafická karta : v tomto nemám tušenie ale myslím si že dedikovana by bola najvhodnejšia voľba
Displej : tiež neviem aký by bol vhodný či matný alebo Oled
Pamäť : Ssd / ssd+hd

Cena do 1500e
Pozeral som rôzne notebooky po internete ale väčšinou z týchto parametrov mi vyhodilo herne notebooky, a neviem ci sú ideálne na prácu v týchto programoch.
Hmotnosť vôbec nehrá veľkú rolu keďže by bol prenášaný len veľmi málo.

A po pripadne ešte by som sa chcel opýtať na dáky tablet.
Momentálne som bez notebooku a všetky fotografie upravujem iba cez čítačku do mobilu priamo v mobile (Raw) .
Voprad ďakujem ochotným ľuďom za pomoc.
 
patrac00
2024-04-01 16:41:49+02
Nový LR má implementovanú AI a intenzívne využíva grafickú kartu, najmä VRAM, takže herný ntb bude v pohode. V PC mám RTX 3060 12gb a kľudne by som prijal aj niečo výkonnejšie...
 
K1000
2024-04-01 16:51:46+02
To máš dobrý rozpočet a v rámci neho kúpiš už niečo kvalitné.
Skôr budeš mať problém sa rozhodnúť, lebo na trhu sú doslova stovky notebookov, ktoré spĺňajú tvoje kritériá.

Ja som v minulosti vsádzal na stolné počítače aj notebooky Asus z kategórie ROG, napríklad posledný mám ROG Flow Z13. Ale do budúcnosti asi už nebudem, pretože mi pripadajú ako také nedohotovené výrobky. Majú niekoľko otravných vád.

MSI by som tiež preskočil. Bez nejakého racionálneho dôvodu, jednoducho ich nepovažujem za TOP značku. Ale to je len môj dojem.

Keby som fakt že chcel čisto Windows, rámci tohto rozpočtu by som si pozrel niečo ako HP Spectre X360, Dell XPS, Lenovo ThinkPad. LG teraz super rozvinul svoju sériu Gram, majú tam skvelé veci.

Osobne by som však vsadil na MacBook Air M2. Zázračné strojčeky, tieto Mac-y M. Mám starší Air M1 aj stolný Mini M2 Pro - nedám na nich dopustiť. Software na virtuálny PC zadarmo od Oracle alebo za peniaze od Parallels, licenciu na Windows for Arm za 5 EUR, a máš aj (takmer) plnohodnotný Windows. 2 v 1.

Ťažké budeš mať rozhodovanie. Máš desiatky možností, ak nie stovky.
HP Spectre určite by si neurobil zle. Alebo niektorý LG Gram.
 
gytheio
2024-04-01 17:43:33+02
príspevok od: K1000
To máš dobrý rozpočet a v rámci neho kúpiš už niečo kvalitné.
Skôr budeš mať problém sa rozhodnúť, lebo na trhu sú doslova stovky notebookov, ktoré spĺňajú tvoje kritériá.

Ja som v minulosti vsádzal na stolné počítače aj notebooky Asus z kategórie ROG, napríklad posledný mám ROG Flow Z13. Ale do budúcnosti asi už nebudem, pretože mi pripadajú ako také nedohotovené výrobky. Majú niekoľko otravných vád.

MSI by som tiež preskočil. Bez nejakého racionálneho dôvodu, jednoducho ich nepovažujem za TOP značku. Ale to je len môj dojem.

Keby som fakt že chcel čisto Windows, rámci tohto rozpočtu by som si pozrel niečo ako HP Spectre X360, Dell XPS, Lenovo ThinkPad. LG teraz super rozvinul svoju sériu Gram, majú tam skvelé veci.

Osobne by som však vsadil na MacBook Air M2. Zázračné strojčeky, tieto Mac-y M. Mám starší Air M1 aj stolný Mini M2 Pro - nedám na nich dopustiť. Software na virtuálny PC zadarmo od Oracle alebo za peniaze od Parallels, licenciu na Windows for Arm za 5 EUR, a máš aj (takmer) plnohodnotný Windows. 2 v 1.

Ťažké budeš mať rozhodovanie. Máš desiatky možností, ak nie stovky.
HP Spectre určite by si neurobil zle. Alebo niektorý LG Gram.
Ja som mal pred rokmi HP pavilion stolny pocitac, nieco sa tam poruchalo tak som ho vymenil a odvtedy mam treti pocitac, vsetko drahe sunky. Ani jeden sa do teraz nevyrovnal tomu HP. Vtedy stal 1000 eur ale slapal lepsie ako to co mam teraz, uplne bez problemov. Teraz mam ACER Predator za 1500 stolny pc a je to naozaj srot, zaplatil som servismana aby mi ho nastavil, nevedel si s nim rady. Ked raz opat kupim tak urcite HP.
 
Lojzis
2024-04-01 17:52:19+02
Pri notebook strojoch som pozeral ze tam je optimálna grafická karta tak okolo 8gb. Viac som nevidel a pri lenovoch strojoch mi prekáža ta poruchovost pantov displeja rýchlo to tam odchádza. A Mac nechcem pretože nemám vôbec zručnosť v ich OP systéme skúsim sa porozhliadnut ešte po LG ale uvažoval som nad ASUS TUF Gaming A15. Ten vyzeral byt celkom schopný len procesor tam máva celkom dosť vysoké teploty tak toho sa bojím ze mi to odíde rýchlo.
 
Dumaru
2024-04-01 18:10:00+02
Mne asi pred rokom vybrali naši itčkári tento notebook (presne na rovnaký účel) a zatiaľ spokojnosť: HP ZBook Firefly 14 G10, i7-1355U, 14.0 2560x1600/500n/120Hz/DreamColor, RTX A500/4G , Ram 32GB, SSD 1TB, W11Pro. Vytiahol som info z mailu, cena ak sa nemýlim bola niečo cez 1.500 EUR a štandardne ho pripájam v práci na nakalibrovaný monitor.
 
Dumaru
2024-04-01 18:20:49+02
Inak pozor pri výbere notebooku práve na grafickú kartu, na predošlom pracovnom Delle do ktorého som sekol 16ku pamäť a základ Radeon RX550 mi LR odšumuje cez AI kľudne aj 8-9 minút. S vyššie uvedeným notebookom som klesol na cca 40-50 sekúnd, AI procesuje práve cez GPU.
 
Lojzis
2024-04-01 19:25:31+02
Zatiaľ ďakujem za informácie idem popozerať tieto stroje co ste sem dali a dúfam ze sa niekam pohnem
 
K1000
2024-04-01 19:49:47+02
príspevok od: Dumaru
Inak pozor pri výbere notebooku práve na grafickú kartu, na predošlom pracovnom Delle do ktorého som sekol 16ku pamäť a základ Radeon RX550 mi LR odšumuje cez AI kľudne aj 8-9 minút. S vyššie uvedeným notebookom som klesol na cca 40-50 sekúnd, AI procesuje práve cez GPU.
Tak zase som sa niečo naučil, nevedel som, že LR tak intenzívne využíva grafickú kartu.
Len tak pre srandu som si zmeral odšumovanie 32 MB RAWu z D780-ky na Mac-u Mini M2 Pro. Odhad 25 s, skutočnosť 26,87 s.

Zmeral som aj na ASUS ROG Flow Z13. Odhad 5 minút, skutočnosť 4 minúty 34 sekúnd. To je i9 12-tej generácie, 16 GB RAM, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop.

Ale to nie je porovnateľné, lebo desktop vs. laptop.

Nuž, zmeral som aj na starom MacBooku Air M1 so 16 GB RAM. Odhad 1 minúta. Sktočnosť 1 minúta 8 sekúnd.

Pre mňa niet o čom.

Ten Air M1 je o 2 roky starší než ten ASUS ROG.
ROG je vyššia rada než TUF.
 
landov
2024-04-01 19:50:50+02
príspevok od: Lojzis
Chcel by som sa opýtať a potreboval by som poradiť ohľadom výberu notebooku na úpravu fotiek v LR a v PS. Preferovaný OP : Windows
Značka : Dell, Asus, MSI
RAM : min 16gb
Grafická karta : v tomto nemám tušenie ale myslím si že dedikovana by bola najvhodnejšia voľba
Displej : tiež neviem aký by bol vhodný či matný alebo Oled
Pamäť : Ssd / ssd+hd

Cena do 1500e
Pozeral som rôzne notebooky po internete ale väčšinou z týchto parametrov mi vyhodilo herne notebooky, a neviem ci sú ideálne na prácu v týchto programoch.
Hmotnosť vôbec nehrá veľkú rolu keďže by bol prenášaný len veľmi málo.

A po pripadne ešte by som sa chcel opýtať na dáky tablet.
Momentálne som bez notebooku a všetky fotografie upravujem iba cez čítačku do mobilu priamo v mobile (Raw) .
Voprad ďakujem ochotným ľuďom za pomoc.
Úpravy na mobile? To si ani neviem predstaviť.
Otázka : prečo práve ntb a nie nejaký stolný PC? Potrebuješ mobilitu, alebo?
ntb bude výkonom stále kompromis oproti PC. Ešte väčší kompromis bude displej. Ako rozmerom, tak aj vernosťou farieb, podsvietenim atď.
 
Lojzis
2024-04-01 19:58:22+02
príspevok od: landov
Úpravy na mobile? To si ani neviem predstaviť.
Otázka : prečo práve ntb a nie nejaký stolný PC? Potrebuješ mobilitu, alebo?
ntb bude výkonom stále kompromis oproti PC. Ešte väčší kompromis bude displej. Ako rozmerom, tak aj vernosťou farieb, podsvietenim atď.
Pred rokom som sa sťahoval do nemecka. Momentálne nemám miesto na stolný počítač. A prevažne by som si ho brava aj na cesty alebo do školy. Viem ze PC je vždy výhodnejší nuž nemám k nemu priestor a ešte dlhšiu dobu ho ani nebudem mat tak sa musím uskromniť aj s Notebookom. No na mobile je to take dosť neohrabane ale vždy lepšie ako nič 🤣 ale žiadna sláva to nie je.
 
Lojzis
2024-04-01 20:44:15+02
Ako teraz som pozeral tento notas https://m.alza.sk/asus-rog-zephyrus-g16-gu603zv-n3009-eclipse-gray-kovovy-d7667391.htm#description a vyzerá byt celkom schopný no do tých 1500e je to asi najlepšie čo som našiel s os:win
 
Dumaru
2024-04-01 21:04:29+02
príspevok od: K1000
Tak zase som sa niečo naučil, nevedel som, že LR tak intenzívne využíva grafickú kartu.
Len tak pre srandu som si zmeral odšumovanie 32 MB RAWu z D780-ky na Mac-u Mini M2 Pro. Odhad 25 s, skutočnosť 26,87 s.

Zmeral som aj na ASUS ROG Flow Z13. Odhad 5 minút, skutočnosť 4 minúty 34 sekúnd. To je i9 12-tej generácie, 16 GB RAM, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop.

Ale to nie je porovnateľné, lebo desktop vs. laptop.

Nuž, zmeral som aj na starom MacBooku Air M1 so 16 GB RAM. Odhad 1 minúta. Sktočnosť 1 minúta 8 sekúnd.

Pre mňa niet o čom.

Ten Air M1 je o 2 roky starší než ten ASUS ROG.
ROG je vyššia rada než TUF.
To máš dobré časy ak je to do minúty, na predošlom notebooku s i5kou a inteláckou grafikou tiež okolo 8-9 minút, rawko z A7ky má okolo 47 MB. Ja sa stále hrabem v počítačoch, napríklad na základnej grafike GF 1030 2GB vždy odšumenie cez AI padlo na chybovej hláške, rovnaký komp len RX550 tiež základná grafika s 4GB a už to šlo, ale totožných 8-9 minút ako na noťasi.
 
Paladin25
2024-04-01 21:19:24+02
príspevok od: Lojzis
Chcel by som sa opýtať a potreboval by som poradiť ohľadom výberu notebooku na úpravu fotiek v LR a v PS. Preferovaný OP : Windows
Značka : Dell, Asus, MSI
RAM : min 16gb
Grafická karta : v tomto nemám tušenie ale myslím si že dedikovana by bola najvhodnejšia voľba
Displej : tiež neviem aký by bol vhodný či matný alebo Oled
Pamäť : Ssd / ssd+hd

Cena do 1500e
Pozeral som rôzne notebooky po internete ale väčšinou z týchto parametrov mi vyhodilo herne notebooky, a neviem ci sú ideálne na prácu v týchto programoch.
Hmotnosť vôbec nehrá veľkú rolu keďže by bol prenášaný len veľmi málo.

A po pripadne ešte by som sa chcel opýtať na dáky tablet.
Momentálne som bez notebooku a všetky fotografie upravujem iba cez čítačku do mobilu priamo v mobile (Raw) .
Voprad ďakujem ochotným ľuďom za pomoc.
Osobne by som odporučil Lenovo legion ideálne 16 palcové verzie.

Mal som HP Spectre aj Dell XPS sériu a najviac som spokojný práve s Lenovo Legion.
Práve výkonná grafika ti dosť pomôže pri AI úpravách.

Potom aj netrvas na win tak hoc čo od Apple s M1 a vyššie...
 
K1000
2024-04-01 22:42:45+02
Pravdu povediac, nikdy som celkom dobre nerozumel, keď niekto povie, že je zvyknutý na Windows a mal by ťažkosti s Mac OS, alebo naopak. Operačný systém ako operačný systém. Zvyknúť si je podľa mňa otázka hodín. Ani nie dní, ale hodín.

A ak fakt niekto potrebuje Windows na nejakú špeciálnu aplikáciu, dá sa dať Windows for ARM v emulácii.

Oracle Virtual Box zadarmo:

https://www.virtualbox.org/

Licencia na Windows Pro za 5-10 EUR:

https://www.hrkgame.com/en/games/product/windows-11-pro-oem

To je na 98% kompatidebilita s Windows aplikáciami. Niečo veľmi špecifické by to muslo byť aby to nešlo. Viem, lebo používam každý deň (aj keď Parallels, nie Virtual Box).

Programy ani nemusia byť pre Windows for ARM. On ti naemuluje x86 prostredie.

A Mac spokojne na tých svojich 40-45 stupňov.
Aj M1 Air toto dokáže, a to je počítač z konca 2020.
 
Dumaru
2024-04-02 08:40:56+02
príspevok od: K1000
Pravdu povediac, nikdy som celkom dobre nerozumel, keď niekto povie, že je zvyknutý na Windows a mal by ťažkosti s Mac OS, alebo naopak. Operačný systém ako operačný systém. Zvyknúť si je podľa mňa otázka hodín. Ani nie dní, ale hodín.

A ak fakt niekto potrebuje Windows na nejakú špeciálnu aplikáciu, dá sa dať Windows for ARM v emulácii.

Oracle Virtual Box zadarmo:

https://www.virtualbox.org/

Licencia na Windows Pro za 5-10 EUR:

https://www.hrkgame.com/en/games/product/windows-11-pro-oem

To je na 98% kompatidebilita s Windows aplikáciami. Niečo veľmi špecifické by to muslo byť aby to nešlo. Viem, lebo používam každý deň (aj keď Parallels, nie Virtual Box).

Programy ani nemusia byť pre Windows for ARM. On ti naemuluje x86 prostredie.

A Mac spokojne na tých svojich 40-45 stupňov.
Aj M1 Air toto dokáže, a to je počítač z konca 2020.
Ano poznám, VirtualBox používam keď skúšam Linux distribúcie pod Windowsom. A celkom pohodlne sa to potom aj zálohuje, jeden súbor nastavenia a druhý virtuálny disk.
 
K1000
2024-04-02 08:57:20+02
príspevok od: Dumaru
Ano poznám, VirtualBox používam keď skúšam Linux distribúcie pod Windowsom. A celkom pohodlne sa to potom aj zálohuje, jeden súbor nastavenia a druhý virtuálny disk.
Parallels na Mac-u je ešte luxusnejší, len stojí 100 EUR ročne či koľko.

V každom prípade, s trochou málo snahy a za 5-10 EUR môže mať človek 98% funkčný Windows na Mac-u. Potom máš aj Mac aj Windows. To je pre mňa veľká výhoda.

A Windows for ARM má veľkú budúcnosť, nie je to žiadne slepé rameno, ktoré by výrobca čoskoro opustil. Naopak - Qualcomm má nový chip (X Elite), ktorý je ARM. Podobne ako Apple M.

https://www.pcgamer.com/2024-could-be-the-year-the-pc-finally-dumps-x86-for-arm-all-thanks-to-windows-12-and-qualcomms-new-chip/

Microsoft ho bude podporovať prostredníctvom Windows 11 a 12 for ARM.


Tie M Mac-y sú šialene dobré. Na 40-45 stupňov teploty na baterku celý deň, Windows v emulácii, čo len mu naložíš.
Asus ROG dvakrát na niečo klikneš a už ventilátor na 3.700 otáčok, hučí ako slon.
 
Dumaru
2024-04-02 11:56:55+02
príspevok od: K1000
Parallels na Mac-u je ešte luxusnejší, len stojí 100 EUR ročne či koľko.

V každom prípade, s trochou málo snahy a za 5-10 EUR môže mať človek 98% funkčný Windows na Mac-u. Potom máš aj Mac aj Windows. To je pre mňa veľká výhoda.

A Windows for ARM má veľkú budúcnosť, nie je to žiadne slepé rameno, ktoré by výrobca čoskoro opustil. Naopak - Qualcomm má nový chip (X Elite), ktorý je ARM. Podobne ako Apple M.

https://www.pcgamer.com/2024-could-be-the-year-the-pc-finally-dumps-x86-for-arm-all-thanks-to-windows-12-and-qualcomms-new-chip/

Microsoft ho bude podporovať prostredníctvom Windows 11 a 12 for ARM.


Tie M Mac-y sú šialene dobré. Na 40-45 stupňov teploty na baterku celý deň, Windows v emulácii, čo len mu naložíš.
Asus ROG dvakrát na niečo klikneš a už ventilátor na 3.700 otáčok, hučí ako slon.
Čo som mal posledné notebooky tiež neskutočne kúrili. Roky dozadu som mal jedno Lenovo tuším G560, kde zliezli z klávesov fonty čo sa prehrieval. Možno stačilo prepastovať procák a grafiku, potom som sa už k tomu nedostal. Windows som používal aktívne prakticky všetky verzie od 3.11 po 11ku, ale produkty od Apple som nikdy nepoužíval a možno raz príde aj k tomu
 
K1000
2024-04-02 12:10:28+02
príspevok od: Dumaru
Čo som mal posledné notebooky tiež neskutočne kúrili. Roky dozadu som mal jedno Lenovo tuším G560, kde zliezli z klávesov fonty čo sa prehrieval. Možno stačilo prepastovať procák a grafiku, potom som sa už k tomu nedostal. Windows som používal aktívne prakticky všetky verzie od 3.11 po 11ku, ale produkty od Apple som nikdy nepoužíval a možno raz príde aj k tomu
Prehrievanie je podľa mňa najväčší problém notebookov.

Aj Apple sa prehrievali, kým boli Intel. Manželka má posledný Intel MacBook Pro. Ventilátor hučí v kuse. Musí byť na chladiacej podložke.

ARM chipy sa prehrievajú menej, aj keď posledný MacBook Air M3 sa vraj tiež začína prehrievať:

https://youtu.be/yXNc9Xv1DoQ?si=p2xX0uIDkkL-9Qwc

Podľa mojich skúseností rozdiel je v tom, že Intel PC sa prehrievajú hneď a v kuse, kým M-Mac-y až neskôr, keď ich poriadne zaťažíš.

Len tak zo srandy vytiahnem starý M1 a trochu ho zaťažím, že ako vystúpi teplota.
 
Paladin25
2024-04-02 12:23:38+02
príspevok od: K1000
Prehrievanie je podľa mňa najväčší problém notebookov.

Aj Apple sa prehrievali, kým boli Intel. Manželka má posledný Intel MacBook Pro. Ventilátor hučí v kuse. Musí byť na chladiacej podložke.

ARM chipy sa prehrievajú menej, aj keď posledný MacBook Air M3 sa vraj tiež začína prehrievať:

https://youtu.be/yXNc9Xv1DoQ?si=p2xX0uIDkkL-9Qwc

Podľa mojich skúseností rozdiel je v tom, že Intel PC sa prehrievajú hneď a v kuse, kým M-Mac-y až neskôr, keď ich poriadne zaťažíš.

Len tak zo srandy vytiahnem starý M1 a trochu ho zaťažím, že ako vystúpi teplota.
Aj tak je neuveriteľné že ten M1 air nemá aktívne chladenie a v takom LR si ide svoje ako sa hovorí
 
Strana 1 z 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()