Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Ostrost objektivu(objektivov)

Cross
Cross 2017-09-20 15:48:53+02
Zdravim,

chcel by som vas poprosit o pomoc pri pochopeni ostrosti objektivu (objektivov). Ide mi o udaj zo stranky Dxomark. Prikladam aj link https://www.dxomark.com/Lenses/Tamron/Tamron-SP-90mm-F28-Di-MACRO-11-VC-USD-Nikon-mounted-on-Nikon-D500__1061
Napr. Nikon D500 ma 20.9Mpx snimac ale udaj Sharpness je pri objektive Tamron SP 90mm F/2.8 Di MACRO 1:1 VC USD Nikon a D500 len 12 P-Mpx. Je to vlastne percento px ktore dokaze dany objektiv na snimac preniest? Cize vysledna fotka bude mat kvalitu len 12 Mpx? Alebo ako to vlastne je? Dakujem vopred za rady.
 
jozef84
2024-01-26 18:05:30+01
príspevok od: gytheio
ukaz mi kde som tvrdil, ze som lepsi ako fotoaparat, tebe tiez v hlave lietaju trojuholniky?
Ako to súvisí s tým, čo som písal?
 
gytheio
2024-01-26 18:06:50+01
príspevok od: jozef84
Ako to súvisí s tým, čo som písal?
vedel som, ze to zbytocne pisem
 
jozef84
2024-01-26 18:08:07+01
príspevok od: Paladin25
Druhá vec čo je dobré spomenúť je že objektívy bývajú často odladene pre za zaner na ktorý sa budú používať. Portrétne objektívy mávajú niekedy na krajine horšiu kresbu keďže sa neoptimalizuju na nekonečno.
Áno je to tak, vlastná skúsenosť.
 
jozef84
2024-01-26 18:14:51+01
príspevok od: gytheio
Tak sa ta opytam inac, ked uz nevies ako foti Gopro a ako vyzera kracajuci pony.. pochopil si tu fotografiu?
A čo je tam na chápanie? Gopro má objektív ako rybie oko a digitálnu stabilizáciu. Deformuje a je to ploché. Ale netreba aspoň nič nastavovať. Akurát pre teba. Ostré od nosa po nekonečno. Ani blesk netreba.
 
jozef84
2024-01-26 18:16:16+01
príspevok od: gytheio
vedel som, ze to zbytocne pisem
Už si sa v tom stratil...
 
Paladin25
2024-01-26 18:27:46+01
príspevok od: jozef84
A čo je tam na chápanie? Gopro má objektív ako rybie oko a digitálnu stabilizáciu. Deformuje a je to ploché. Ale netreba aspoň nič nastavovať. Akurát pre teba. Ostré od nosa po nekonečno. Ani blesk netreba.
A ja že DEFORMUJE iba KAROL
 
adamac
2024-01-26 18:32:28+01
príspevok od: gytheio
Tak sa ta opytam inac, ked uz nevies ako foti Gopro a ako vyzera kracajuci pony.. pochopil si tu fotografiu?
ja nepozerám , čím je fotené a ako sa správa fotený objekt, ale pozerám na výsledok a ten som Ti zhodnotil v prvom komente.. Keď sa taký odborník na fotoaparáty, objektívy ,tak prečo si zobral na takéto fotenie Gopro.. To si naschvál chcel zdeformovať tohto krásneho koňa ?? A všimol som si , že Ty tu rád iným vyčítaš zdeformované fotky ,ale tento Tvoj zdeformovaný výsledok by získal prvú cenu..
 
Paladin25
2024-01-26 18:35:31+01
príspevok od: K1000
Príklad. Nikon 85 / 1.4 G. Má povesť ostrého objektívu.
f10, 1/100s. Autofokus. Bez statívu. ISO 320.

Kdepak soudruh K1000 udělal chybu?
Používaš portrétne/atelierové/svadobné sklo na fotenie krajiny. Nie že by to nešlo. Len to sklo sa optimalizovalo na iné veci ako je napríklad bokeh a najlepšie výsledky podáva na iné vzdialenosti ako je na fotke.

Ako krajina sa s tým fotiť dá. Tak isto ako sa dá s krajinkárskym objektívom fotiť portrét, avšak väčšinou to má svoje kompromisy.



 
gytheio
2024-01-26 18:38:32+01
príspevok od: adamac
ja nepozerám , čím je fotené a ako sa správa fotený objekt, ale pozerám na výsledok a ten som Ti zhodnotil v prvom komente.. Keď sa taký odborník na fotoaparáty, objektívy ,tak prečo si zobral na takéto fotenie Gopro.. To si naschvál chcel zdeformovať tohto krásneho koňa ?? A všimol som si , že Ty tu rád iným vyčítaš zdeformované fotky ,ale tento Tvoj zdeformovaný výsledok by získal prvú cenu..
opytam sa ta este raz, vobec ti nie je hanba aku fotografiu kona si sem dal? nevidis ako si ho zhovadil? to si si na ten fotoaparat nasadil hocicovy pohar?
vobec neviete co som kritizoval u Karola? ste naozaj az tak blbi? snazite sa silou mocou do mna striafat... pritom ani netusite o com je rec
 
adamac
2024-01-26 18:47:51+01
príspevok od: gytheio
opytam sa ta este raz, vobec ti nie je hanba aku fotografiu kona si sem dal? nevidis ako si ho zhovadil? to si si na ten fotoaparat nasadil hocicovy pohar?
vobec neviete co som kritizoval u Karola? ste naozaj az tak blbi? snazite sa silou mocou do mna striafat... pritom ani netusite o com je rec
vidíš moja fotka je zlá ,ale aspoň koník sa podobá na koníka.. No nebudem sa vyhovárať na kráčajúceho koňa , fototechniku a atd....Lenže ako som písal , tak Tvoj zdeformovaný záber urobil z pekného koňa úplné zanedbaného koňa , ktorý ma ďaleko od reality.. Byť majiteľom koňa , tak ťa ženiem zo statku...
 
gytheio
2024-01-26 18:53:38+01
príspevok od: adamac
vidíš moja fotka je zlá ,ale aspoň koník sa podobá na koníka.. No nebudem sa vyhovárať na kráčajúceho koňa , fototechniku a atd....Lenže ako som písal , tak Tvoj zdeformovaný záber urobil z pekného koňa úplné zanedbaného koňa , ktorý ma ďaleko od reality.. Byť majiteľom koňa , tak ťa ženiem zo statku...
seriozne ty si blb spravis z kona machulu a chvalis sa tym, musis byt slepy, ze si to sem dal
nerozumies vobec fotografii
 
adamac
2024-01-26 18:58:42+01
príspevok od: gytheio
seriozne ty si blb spravis z kona machulu a chvalis sa tym, musis byt slepy, ze si to sem dal
nerozumies vobec fotografii
 
K1000
2024-01-26 19:08:38+01
príspevok od: Paladin25
Používaš portrétne/atelierové/svadobné sklo na fotenie krajiny. Nie že by to nešlo. Len to sklo sa optimalizovalo na iné veci ako je napríklad bokeh a najlepšie výsledky podáva na iné vzdialenosti ako je na fotke.

Ako krajina sa s tým fotiť dá. Tak isto ako sa dá s krajinkárskym objektívom fotiť portrét, avšak väčšinou to má svoje kompromisy.



Nooo, ja som taký expert, že všetko používam naopak. Krajiny fotím teleobjektívom, portréty širokouhlým objektívom, akciu manuálnym. Ale fakt, nedávno som fotil lukostreľbu Petzvalom. Rád robím veci naopak, že čo z toho vznikne

Ale samozrejme máš pravdu, dobrá pripomienka. Ďakujem za príspevky a za rady!
 
Paladin25
2024-01-26 19:16:18+01
príspevok od: K1000
Nooo, ja som taký expert, že všetko používam naopak. Krajiny fotím teleobjektívom, portréty širokouhlým objektívom, akciu manuálnym. Ale fakt, nedávno som fotil lukostreľbu Petzvalom. Rád robím veci naopak, že čo z toho vznikne

Ale samozrejme máš pravdu, dobrá pripomienka. Ďakujem za príspevky a za rady!
Je to v pohode hlavne aby ťa to bavilo.
 
gytheio
2024-01-26 19:20:33+01
príspevok od: K1000
Nooo, ja som taký expert, že všetko používam naopak. Krajiny fotím teleobjektívom, portréty širokouhlým objektívom, akciu manuálnym. Ale fakt, nedávno som fotil lukostreľbu Petzvalom. Rád robím veci naopak, že čo z toho vznikne

Ale samozrejme máš pravdu, dobrá pripomienka. Ďakujem za príspevky a za rady!
vobec ti nemusi byt blbe, ze robis neostre fotografie, pri tejto si pan fotograf.. takto zlu fotografiu cloven neurobi ani keby chcel.
 
K1000
2024-01-26 19:33:41+01
príspevok od: gytheio
vobec ti nemusi byt blbe, ze robis neostre fotografie, pri tejto si pan fotograf.. takto zlu fotografiu cloven neurobi ani keby chcel.
Hehe, no, dalo by sa jej čo-to vytkúť pokiaľ sa týka ostrosti

Ináč počul som už aj taký názor, že ostrosť nie je až taká dôležitá, najmä nie u žánrov ako street foto.
Niekedy sa uvádza ako príklad Henri Cartier-Bresson a jeho street fotky. Najmä tá známa s človekom preskakujúcim cez kaluž, ktorá nie je ostrá.

U iných žánrov je ostrosť ohromne dôležitá, samozrejme. Portrét, krajinka sú bezcenné pokiaľ sú neostré.
 
jozef84
2024-01-26 19:39:21+01
príspevok od: gytheio
vobec ti nemusi byt blbe, ze robis neostre fotografie, pri tejto si pan fotograf.. takto zlu fotografiu cloven neurobi ani keby chcel.
Vidno, že už v tom máš guláš. To je fotka od Adamaca nie od K1000. Adresoval si komentár nesprávnemu. Ale pozrel som sa na jeho portfólio a môžem povedať, že má fakt talent na kompozíciu, námety, aranťovanie fotky. Vie sa správne postaviť, aby to klaplo.A parádne portfólio. Klobúk dole, pekné,Ty mu veru nečiahaš ani po nechty na nohách.
 
gytheio
2024-01-26 19:40:03+01
príspevok od: K1000
Hehe, no, dalo by sa jej čo-to vytkúť pokiaľ sa týka ostrosti

Ináč počul som už aj taký názor, že ostrosť nie je až taká dôležitá, najmä nie u žánrov ako street foto.
Niekedy sa uvádza ako príklad Henri Cartier-Bresson a jeho street fotky. Najmä tá známa s človekom preskakujúcim cez kaluž, ktorá nie je ostrá.

U iných žánrov je ostrosť ohromne dôležitá, samozrejme. Portrét, krajinka sú bezcenné pokiaľ sú neostré.
Ano, ked Henri Cartier-Bresson bol v najlepsich rokoch, fotoaparaty neboli tak ostre ako dnes, preto ma take fotografie. Je pravda, ze street ostre nemusi byt, tam ide o atmosferu zachyteny moment scenu.
 
gytheio
2024-01-26 19:41:23+01
príspevok od: jozef84
Vidno, že už v tom máš guláš. To je fotka od Adamaca nie od K1000. Adresoval si komentár nesprávnemu. Ale pozrel som sa na jeho portfólio a môžem povedať, že má fakt talent na kompozíciu, námety, aranťovanie fotky. Vie sa správne postaviť, aby to klaplo.A parádne portfólio. Klobúk dole, pekné,Ty mu veru nečiahaš ani po nechty na nohách.
vidim, ze zase chapes
 
Paladin25
2024-01-26 19:41:47+01
príspevok od: K1000
Hehe, no, dalo by sa jej čo-to vytkúť pokiaľ sa týka ostrosti

Ináč počul som už aj taký názor, že ostrosť nie je až taká dôležitá, najmä nie u žánrov ako street foto.
Niekedy sa uvádza ako príklad Henri Cartier-Bresson a jeho street fotky. Najmä tá známa s človekom preskakujúcim cez kaluž, ktorá nie je ostrá.

U iných žánrov je ostrosť ohromne dôležitá, samozrejme. Portrét, krajinka sú bezcenné pokiaľ sú neostré.
A tak hlavne to bolo o inom Adamac len dokazoval že už odfotil koňa v pohybe a ten kôň nemusí vyzerať ako kripel. O ostrosť v tom nešlo.

Je to pokračovanie "debaty" pod touto fotkou ....

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/690472/charlie/?s=24h
 
Strana 8 z 10
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()